Breaking

10th Gawad Tanglaw – 2012 Winners Revealed

The winners for this year's Gawad TANGLAW or Gawad Tagapuring mga Akademisyan ng Aninong Gumagalaw for movies, tv shows and radio programs have been announced.

Here is the complete list of winners for the 10th Gawad Tanglaw:

11 “Pinaka Kapuri-puring Artista ng Dekada”:

Allen Dizon
Ms. Anita Linda
Cesar Montano
Cherry Pie Picache
Coco Martin
Emilio Garcia
Gina Pareño
Nora Aunor
Dr. Rustica Carpio
Sid Lucero
Vilma Santos

FILM ARTS:

BEST FILM: Ang Babae sa Septic Tank

Finalists:

Zombadings…… Patayin sa Syokot si Remington
Busong
Ka Oryang
Niño
Patikul
Ligo na U, Lapit na Me
Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay
Ang Sayaw ng Dalawang Kaliwang Paa
Amok

BEST DIRECTOR:
Marlon Rivera (Ang Babae sa Septic Tank)

Finalists:
Jade Castro (Zombadings… Patayin sa Syokot si Remington)
Aureus Solito (Busong)
Sari Dalena (Ka Oryang)
Loy Arcenas (Niño)
Joel Lamangan (Patikul)
Erick G. Salud (Ligo na U, Lapit na Me)
Alvin B. Yapan, Phd (Ang Sayaw ng Dalawang Kaliwang Paa)
Lawrence Fajardo (Amok)
Antoinette Jadaone (Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay)

BEST ACTRESS:
Eugene Domingo (Ang Babae sa Septic Tank)

Finalists:

Racquel Villavicencio (Bisperas)
Lilia Cuntapay (Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay)
Maricar Reyes (Anatomiya ng Korupsyon)
Ma. Isabel Lopez (Cuchera)

BEST ACTOR:
Martin Escudero (Zombadings…Patayin sa Syokot si Remington)

Finalists:

Edgar Allan Guzman (Ligo na U, Lapit na Me)
Bembol Roco (Isda)
Sid Lucero (Paglipad ng Anghel)
Allen Dizon (Patikul)

BEST SUPPORTING ACTRESS:
Fides Cuyugan Asencio (Niño)

Finalists:

Sharmaine Centenera Buencamino (Niño)
Geraldine Villamil (Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay)
Julia Clarete (Bisperas)

BEST SUPPORTING ACTOR:
Kerbie Zamora (Zombadings… Patayin sa Syokot si Remington)

Finalists:
Michael Bonapos (Anatomiya ng Korupsyon)
Jojit Lorenzo (Anatomiya ng Korupsyon)
Jaime Pebanco (Patikul)
Roderick Paulate (Zombadings… Patayin sa Syokot si Remington)

BEST CINEMATOGRAPHY:
Carlo Mendoza (Manila Kingpin: The Asiong Salonga Story)

Finalists:

Arvin Viola (Ang Sayaw ng Dalawang Kaliwang Paa)
Neil Daza and Kiri Dalema (Ka Oryang)
Louie Quirino (Amok)

BEST EDITING:
Jason Canapay and Ryan Ortuna (Manila Kingpin: The Asiong Salonga Story)

Finalists:

Ruben Aquino (My Paranormal Romance)
Leo Valencia (Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay)
Benjamin Tolentino (Isda)

BEST ORIGINAL MUSIC:
Christine Muyco and Gemma Pamintuan (Sayaw ng Dalawang Kaliwang Paa)

Finalists:

Joseph Lansang (Bisperas)
Paul Canada (My Paranormal Romance)

BEST STORY:
Antoniette Jadaone (Six Degrees of Separation From Lilia Cuntapay)

BEST SCREENPLAY:
Chris Martinez (Ang Babae sa Septic Tank)

STUDENT CHOICE AWARD FOR BEST FILM:
Patikul

TELEVISION ARTS:

TV Station of the Year:
ABS-CBN

Best News Programs:
Bandila (ABS-CBN)

Best News Program Anchors (Male and Female):
Julius Babao – Bandila (ABS-CBN)
Vicky Morales – Saksi (GMA-7)

Best Educational TV Program:
Matanglawin (ABS-CBN)

Best Talent Search Program:
Talentadong Pinoy (TV5)

Best TV Documentary:
Storyline (ANC 2)

Best Public Affairs Program:
Public Atorni (TV5)

Best Public Service Program:
OCW (PTV 4)

Best Investigative Program:
Imbestigador (GMA-7)

Best Gag Show:
Bubble Gang (GMA-7)

Best Morning Show:
Umagang Kayganda (ABS-CBN)

Best Travel Show:
Travel Time (ANC)

Best Sports Program:
Sports Unlimited (ABS-CBN)

Best Variety Show:
ASAP: (ABS-CBN)

Best Lifestyle Program:
Executive Class (ANC)

Best Magazine Show:
Kapuso Mo, Jessica Soho (GMA-7)

Best Drama Anthology:
Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)

Best Drama Series:
100 Days to Heaven (ABS-CBN)

Best Performance by an Actress (Single Performance):
Helen Gamboa – “Parol”- Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)

Best Performance by an Actor (Single Performance):
Enchong Dee – “Parol”- Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)

Best Performance by an Actress (Drama Series):
Xyriel Manabat – 100 Days to Heaven- (ABS-CBN)

Best Performance by an Actor ( Drama Series):
Coco Martin- Minsan Lang Kita Iibigin-(ABS-CBN)

RADIO ARTS

Radio Station of the Year:
DZBB

Best AM Station:
DZMM

Best FM Station:
Yes FM

Best Radio DJ:
Bro. Jun Banaag – Dr. Love- DZMM

Best Radio Anchors:
Bro. Jun Banaag – Dr. Love- DZMM
Anthony Taberna and Gerry Baja – Dos Por Dos- DZMM

Best Educational Radio Program:
Art 2 Art (DZRH)

MGA NATATANGING GAWAD

Gantimpalang Jaime G. Ang Presidential Jury Award for Excellence in Film:
Director Joel Lamangan

Gawad Tanglaw sa Sining ng Mass Media:
Mr. Nestor Torre

Gawad Romeo Flaviano I. Lirio Para sa Sining at Kultura Chairman Emeritus Award:
Ms. Bella Flores

Gawad Tanglaw sa Sining ng Telebisyon:
Ms. Charo Santos- Concio

Gawad Tanglaw sa Sining ng Pelikula:
Governor Jeorge Estregan Ejercito

Leave a comment

Your email address will not be published.




Shares